Tibetský Nový rok 2019

Kalenář:

3. února            Gutor

5. – 7. února      Losar (oslavy v Praze viz níže)

5. – 19. února    Měsíc zázraků

7. února            Setkání s ct. Tenzin Palmo ke kurzu Osm veršů

12. února          Představení nového online kurzu základů mahájánového buddhismu

19. února          Čhötrul düčhen, Společná recitace manter Buddhy Šákjamuniho

5.2. – 3.3.           Návštěva české mnišky ct. Tenzin Palmo v Praze –  veřejný program

Oslavy tibetského Nového roku zemského vepře v Praze

I letos se v Praze můžeme těšit na oslavy tibetského Nového roku. Začnou přímo v den Losaru, v úterý 7. 2. 2019. Od 9:00 budou v Potale probíhat tradičním způsobem pod vedením ctihodné Tenzin Palmo. Večer od 19:00 se oslavy budou konat také v Tibet Open House. O víkendu se Losar bude slavit na Novoměstské radnici.

Losar se tradičně slaví po tři dny. Na třetí den Losaru, 7.2., jsme zorganizovali setkání věnované čistě Dharmě. Mnozí z nás si spojují buddhismus především s meditací, ale studium Dharmy je stejně důležité a vlastně by jí mělo předcházet. Proto jsme v březnu loňského roku spustili online kurz Osm veršů, který je založený na knize Jeho Svatosti dalajlámy Transformace mysli. Při příležitosti prvních narozenin kurzu pořádáme v Tibet Open House interaktivní, diskusní setkání s tvůrkyní a lektorkou tohoto kurzu, ctihodnou Tenzin Palmo. Všechny srdečně zveme. Více info zde 

Díky úspěchu online kurzu Osm veršů vzniká nyní podobný kurz, tentokrát úplných základů mahájánového buddhismu, který bude k dispozici na webu longdol-lama.cz. Setkání k online kurzu „Buddhismus v kostce“ proběhne v Tibet Open House 12.2. Více info zde

Čhötrul düčhen

Prvních 15 dní v roce je velmi důležitým obdobím pro praxi. Je to období od Losaru po Den zázraků, prvním úplňkem v novém roce, který se nazývá se Čhöthrul Düčhen. V těchto dnech si připomínáme druhy zázraků, které během života Buddha z určitých důvodů vykonal. Účinek praxe se v tomto období násobí 100tisíckrát. Připojte se na Den zázraků, 19.2. od 18:00, ke společné recitaci mantry Buddhy Šákjamuniho v Tibet Open House.

Gutor

Poslední dny v roce těsně před Losarem jsou věnovány očistě negativní energie starého roku, a vrcholí obřadem Gutor, 29. den 12. měsíce (letos 3. 2. 2019).

 

 

 

 

 

Očistě negativní karmy jsme se věnovali za posledního letošního úplňku při pravidelném úplňkovém mantrování za Jeho Svatost dalajlámu v Tibet Open house, kde nám rezidentní láma Geshe Yeshi Gawa vysvětlil, jak na to.

Odkazy na články:

Gutor a Losar

Měsíc zázraků

Vizualizace s mantrou Vadžrasatvy