Jak rozpoznám Kadampa (NKT)?

Poznej kult hned

Exclamation_mark_red

1. Jméno Kadampa Buddhism, Moderní buddhismus, NKT-IKBU

2. učení a knihy jsou pouze od Kelsang Gyatso (Geše-la), jediného uznávaného učitele buddhismu. 

3. mniši NKT mívají jméno začínající na Kelsang a jsou všichni do jednoho zápaďané

4. v sektě nepotkáte Tibeťana a už vůbec ne tibetského mnicha

5. v centrech a na webech chybí obrázek či zmínka o Jeho Svatosti dalajlámovi (kterého nenávidí), zkuste se jich na něj zeptat

6. weby NKT mívají v odkazech slovo „meditation“

7. na letácích a v médiích používají vlastní originální obrázky

Přečti si víc ⇓

New Kadampa Tradition (NKT-IKBU) / Kadampa Buddhism je novodobý osobnostní kult, který se rozšířil z Británie do celého světa. Sekta zneužívá romantického image tibetského buddhismu a jeho sympatických mnichů tak dokonale, že je na první pohled téměř neodlišitelná. Existuje ale pár rysů, které je bezpečně odhalí.

Na ulici

Bohužel tady je to těžší. Mniši NKT jsou na pohled naprosto nerozpoznatelní od pravých tibetských mnichů. Nosí klasické mnišské roucho, mají oholené hlavy a očekávané přívětivé chování. Až na to, že komunita je 100% západní a nenajdete zde jediného Tibeťana.

0fe3eda04244ef9984db2f33a76e52fd_715__2.jpg

Britský princ Harry si povídá o meditaci v domnění, že hovoří s buddhistickým mnichem. Zpráva obletěla svět ve stejném duchu. NKT má však vlastní, volná pravidla pro své mnichy, kteří nejsou vysvěceni do buddhismu a nejedná se tedy o buddhistické mnichy. Foto

Na přednášce

Zkušený buddhista / expert na tibetský buddhismus a tibetskou obec pozná učitele NKT celkem snadno. Způsob a kvalita učení se od buddhismu liší – je zjednodušené, aby bylo atraktivní laické veřejnosti, selektivní a omezené pouze na učení zakladatele kultu a jediného uznávaného učitele, Kelsang Gyatso [kelsang gjaco]. Buddhistická literatura je obecně rozmanitá a pestrá. NKT však uznává a šíří pouze svou literaturu omezenou na přepis klasických děl rukou Kelsanga Gyatsa.

NKT veřejnost láká na tzv. moderní buddhismus – své vlastní pojetí buddhismu, které má být atraktivní pro moderního zápaďana. Při bližším zkoumání však přijdete na to, že jde jen o marketing a učení postrádají hloubku a výsledky, které byste u pravého buddhismu nalezli.

V NKT centru

V naší zemi naštěstí centrum NKT není, ale například ve Velké Británii je poboček na 50. Nejbližší nám je to v Drážďanech. Začnete-li nevědomky chodit do NKT centra na buddhistickou meditaci, dlouhou dobu si nevšimnete, že jste u kultu. Kontroverzní znaky NKT bravurně skrývá – například vám nebudou vykládat o tom, jak nenávidí dalajlámu, ale povšimněte si, že nikde nenajdete ani obrázek či zmínku o něm či jiných směrech či liniích buddhismu, které jsou zde tabu. Nevyhnete se ale jménu a vyobrazení Kelsanga Gyatso v podobě obrazů a soch na oltářích a brzy se dozvíte, že je bůh a sám buddha. Veškerá literatura bude také pouze od něho. Instruktoři jsou školeni, aby papouškovali pouze jeho slova a klasické vzdělání postrádají.

kelsanggyatsostatue

Socha zakladatele a jediného uznávaného učitele Kelsanga Gyatso na oltáři v Londýnském centru NKT. foto

Jak se ujistím, že jsem se nesetkal/a se sektou?

Pokud chodíte na přednášky nebo meditaci, čtete nějaké knížky nebo sledujete učení na YouTube, můžete si být jisti, že jste na nějaký ten kontroverzní směr narazili. NKT je sice velká hrozba, ale bohužel ne jediná. Je naprosto fascinující, že v dnešní digitální době je neinformovanost standard. Čtěte-li výpovědi svědků, kteří zažili poměry v NKT, nestačíte se divit. Někteří z nich v centrech NKT žili roky nebo se dokonce stali jejich „mnichy“ aniž by měli nejmenší tušení o tom, jak zdiskreditovaná a zlá je to sekta, dokud si to nezažili na vlastní kůži. Přitom stačí pár minut na googlu a máte jasno.

V běžném životě jsme rozumní a necháváme se ovlivňovat, či dokonce vstupovat do vztahu či svazku bez určitého pocitu jistoty a bezpečí. Proč by to u duchovních vztahů mělo být jinak? Proč v nás mnišské roucho automaticky vzbuzuje důvěru? Ve skutečnosti je náš duchovní život je hodnotnější a zranitelnější než ten materiální, a měli bychom být proto ještě obezřetnější.

Třeba ale nejste naivní, jen zcela nevíte, jak si učitele či organizaci, se kterými jste přišli do styku, prolustrovat.

1) googlete. Informace budou samozřejmě v angličtině. Vyhledávejte jména ve spojení se slovy jako „controversy“ a informace vybírejte z oficiálních zdrojů.

2) ptejte se insiderů – Tibeťanů. Znáte-li Tibeťana s oddaností k JS dalajlálovi, máte vyhráno. Tibetská obec je skvělým zdrojem informací

3) zeptejte se vyspělého praktikujícího, kterému věříte.

4) obraťte se na experty.

Evropský buddhistický spolek EBU

Deutsche Buddhistische Union DBU

Tyto stránky prezentují pouze autentické, uznávané a kvalitní zdroje a problematikou se zabýváme řadu let. Se svým dotazem se na nás můžete kdykoli obrátit.

Čtěte dále:

…Přečtěte si na těchto stránkách podrobněji o tomto kultu a jeho praktikách