O nás

Mantrajána je web o tibetském buddhismu v češtině, který začátkem roku 2017 založila Zuzana Čerňáková, dlouholetá praktikující buddhismu spolupracující s tibetskou komunitou po celém světě, s cílem prezentovat a šířit povědomí o autentických a nesektarních směrech a nabídnout tak možnost informované volby.

Mnozí z nás se k buddhismu přiklání proto, že nabízí alternativní způsob myšlení a života a slibuje pomoc s našimi strastmi. Autentické nauky a směry, které nám pomohou tohoto dosáhnout, jsou takové, jejichž linie sahá k Buddhovi a osvíceným bytostem, které ze soucitnosti ukazují spolehlivou cestu. Naopak směry neautentické pochází buď z nepravé linie, nebo jsou výmyslem jedince, který nedosáhl poznání a je sám pod vlivem vlastního ega, nebo jde o kult, který provádí praxe v rozporu s Buddhovým učením.

Nebuďme naivní – jsme v samsáře a duchovní cesty jsou, jako všechno, předmětem zneužití. Ač na první pohled lákavé, jak by nám zhoubné směry mohly trvale pomoci dosáhnout vlastního dobra a osvobození?

Problémem je, že do škodlivých směrů a kultů často vstupujeme nevědomky, omámeni prvním dojmem. Může to trvat léta, než přijdeme na to, jak moc si škodíme. A když prozřeme, se zlomenou důvěrou na buddhismus jako cestu k osvobození zanevřeme úplně. Nedovedu si představit větší tragédii.

Na tomto blogu najdete pouze pečlivě vybrané informace z autentických zdrojů a o autentických liniích. Vše je s odkazy a zdroje jsou dohledatelné.

Autentickou cestu nám ukazuje Jeho Svatost dalajláma a přední osobnosti tibetského buddhismu, které jsou uznávané tibetskou buddhistickou komunitou a sami jsou vzorem dokonalosti, které je po desetiletí svědkem celý svět. Jsou ryzí a můžeme jim absolutně důvěřovat. Vyhýbáme se naopak neuznávaným, zpochybněným a komunitou odsouzeným směrům a jedincům, samozvaným učitelům a kultům. Pokud nutno, informace o nich sdílíme, a to s citem a maximálně objektivně. Jinak se o nich dozvíte tak, že je Mantrajána neprezentuje. Pokud máte otázky či pochybnosti, neváhejte mě kontaktovat. Ráda vám objektivně poskytnu všechny informace.

Naším cílem je všeobecný prospěch a zachovaní buddhismu střední cesty všech škol tibetského buddhismu.

Charakter Mantrajány:

  • představuje autentické směry tibetského buddhismu a propaguje nesektárnost
  • inkluzívnost – objektivně a bez předpojatosti prezentuje všechny školy a uznávané linie tibetského buddhismu
  • citlivě informuje o problémech v tibetském buddhismu, pokud je to nutné a v obecný prospěch

 

Sdílejte

Mantrajána je na sdílení.

Nebazírujeme na „autorských právech“. Smyslem stránek je šířit Dharmu. Prosím, sdílejte si cokoliv a šiřte dál. Čím víc, tím líp. Pokud u toho zminíte tento zdroj, ještě líp.

Publikujte

Máte něco, co by se na Mantrajánu hodilo? Slučuje se váš příspěvek s etikou Mantrajány o autentičnosti a nesektárnosti? Pošlete svoji práci na mantrajana.tbc@gmail.com.

Krédo

Důsledně následujeme etické zásady, které nám vštípili nejrespektovanější představitelé tibetského buddhismu dnešní doby v čele s JS dalajlámou. Etické manifesto Mantrajány je zde:

Naše krédo

Kdo je za tím:

Redakce

Jakékoli otázky a podněty:

Napište

Historie: Jak to začalo a kam míří

Facebookovou stránku „Tibetský buddhismus česky“ jsem založila naprosto spontánně začátkem roku 2017 jako reakci na myšlenku, že by bylo pěkné sdílet v češtině zajímavé události a moudrosti tibetského buddhismu, ke kterým mám v angličtině hojný přístup, ale o který jsou ti, kteří neovládají světový jazyk, ochuzeni.

Kvůli šíření článku, který jsem napsala po rozhovoru s kamarádkou a pár překladům, které jsem vytvořila pro jednu studijní skupinu, jsem pak založila internetové stránky tibetskybuddhismuscesky.worpress.com.

S přibývajícím zájmem jsem začala publikovat další materiál. Rok na to (leden 2018) web v rámci rozšířené vize do budoucna dostal nové jméno – Mantrajána, doménu a do budoucna plány na zajímavý a originální obsah, včetně rozhovorů, příspěvků od ostatních praktikujících a zejména pak online audio kurzu buddhismu, který je na stránkách k dispozici od března 2018.

Web hned od počátku odrážel mé hluboké přesvědčení následovat v tibetském buddhismu nesektárnost a autentičnost – hodnoty, které mi do srdce vtiskla komunita vysoce vzdělaných mnichů, ve které jsem téměř dva roky žila, a zvláště pak moji učitelé ze všech škol tibetského buddhismu, v čele s JS dalajlámou. Jsou to hodnoty naprosto nezbytné pro to, aby tato neocenitelná tradice přežila a vzkvétala.

Pěkné a smysluplné čtení přeje

Zuzana Čerňáková