O nás

Mantrajána je nezávislý web o tibetském buddhismu v češtině, který

  • propaguje autentické a nesektární směry tibetského buddhismu a podporuje informovanost
  • nabízí původní překlady posvátných textů, modliteb a učení
  • informuje o důležitých aktualitách
  • nabízí online kurz buddhismu
  • vytváří komunitu za účelem podpory Jeho Svatosti dalajlámy prostřednictvím akce Milion manter pro dalajámu

 

Charakter Mantrajány:

  • představuje autentické směry tibetského buddhismu a propaguje nesektárnost
  • inkluzívnost – objektivně a bez předpojatosti prezentuje všechny školy a uznávané linie tibetského buddhismu
  • citlivě informuje o problémech v tibetském buddhismu, pokud je to nutné a v obecný prospěch

 

 

Sdílejte

Mantrajána je na sdílení.

Nebazírujeme na „autorských právech“. Smyslem stránek je šířit Dharmu. Prosím, sdílejte si cokoliv a šiřte dál. Čím víc, tím líp. Pokud u toho zminíte zdroj, ještě líp.

Publikujte

Máte něco, co by se na Mantrajánu hodilo? Slučuje se váš příspěvek s etikou Mantrajány o autentičnosti a nesektárnosti? Pošlete svoji práci na mantrajana.tbc@gmail.com.

Krédo

Důsledně následujeme etické zásady, které nám vštípili nejrespektovanější představitelé tibetského buddhismu dnešní doby v čele s JS dalajlámou. Etické manifesto Mantrajány je zde: Naše krédo

Redakce

Zuzana Čerňáková:

Facebookovou stránku „Tibetský buddhismus česky“ jsem založila naprosto spontánně začátkem roku 2017 jako reakci na myšlenku, že by bylo pěkné sdílet v češtině zajímavé události a moudrosti tibetského buddhismu, ke kterým mám v angličtině hojný přístup, ale o který jsou ti, kteří neovládají světový jazyk, ochuzeni. Kvůli šíření článku, který jsem napsala po rozhovoru s kamarádkou a pár překladům, které jsem vytvořila pro jednu studijní skupinu, jsem pak založila internetové stránky tibetskybuddhismuscesky.worpress.com. S přibývajícím zájmem jsem začala publikovat další materiál. Rok na to (leden 2018) web v rámci rozšířené vize do budoucna dostal nové jméno – Mantrajána, doménu a do budoucna plány na zajímavý a originální obsah, včetně rozhovorů, příspěvků od ostatních praktikujících a zejména pak online audio kurzu buddhismu, který je na stránkách k dispozici od března 2018. Web hned od počátku odrážel mé hluboké přesvědčení následovat v tibetském buddhismu nesektárnost a autentičnost – hodnoty, které mi do srdce vtiskla komunita vysoce vzdělaných mnichů, ve které jsem téměř dva roky žila, a zvláště pak moji učitelé ze všech škol tibetského buddhismu, v čele s JS dalajlámou. Jsou to hodnoty naprosto nezbytné pro to, aby tato neocenitelná tradice přežila a vzkvétala. Od července 2018 Mantrajána pořádá na podporu dlouhého života Jeho Svatosti dalajlámy celostátní akci Milion manter pro dalajlámu s měsíčními setkáními při společné recitaci manter.