Modlitba za dalajlámův dlouhý život

6. července 2019 oslaví Jeho Svatost dalajláma 84. narozeniny. Nejen při takové příležitosti se recitují modlitby za jeho dlouhověkost. Pro jeho studenty je například součástí každodenní praxe.

Dalajláma je ztělesněním soucitnosti ve světě. Ze síly soucitu se po staletí reinkarnuje v podobě tibetského politického a duchovního vůdce, ve prospěch všech, kteří jsou s ním nějak spojeni. Soucit součaného, 14. dalajlámy, sahá daleko za hranice sněžných hor a dotýká se srdcí lidí po celém světě. I my se můžeme přidat k modlitbám, do kterých se pohrouží jeho studenti a příznivci.

Právě proto v červenci tohoto roku vznikl počin Milion manter pro dalajlámu jako reakce na zprávy o zdravotním stavu Jeho Svatosti, které blíže popisuje článek ⇒

Funkce modliteb je založena na logickém principu příčiny a následku; přejeme-li si výsledek, musíme pracovat na vhodné příčině. Nejen konkrétní činy ale i přání mají svou energii mířenou určitým směrem a s odpovídajícím výsledkem. To, zda se nám osvícené bytosti ztělesní, záleží čistě na nás. Na naší karmě pak také je, zda tu přetrvají. Účelem modlitby tedy je vytvářet kolektivní přání, aby život Jeho Svatosti zůstal „pevný jako vítězný prapor“.

A proto je pro žáky Jeho Svatosti nedílnou součástí každé praxe modlitba za jeho dlouhý život. V klášterech jí například mniši ukončují každé meditační sezení.

Existuje několik různých modliteb za dlouhý život dalajlámů. Nejpopulárnější je tato krátká, která byla složena přímo pro současného, 14. dalajlámu. Buď se melodicky recituje nebo zpívá tak, jak to pro nás laskavě nahrála svým hlasem ct. Tenzin Palmo:

Podle tradice se každá mantra či modlitba recituje 3, 7, 21 či 108 krát.

Modlitba za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlámy

གངས་རི་ར་བས་སོར་བའི་ཞིང་ཁམས་སུ། །

GANG RI RAWE KORWE ŽING KHAM SU

Ve svaté říši tibetské, obemknuté věncem sněžných hor,

ཕན་དང་བདེ་བ་མ་ལུས་འབྱུང་བའི་གནས། །

PHEN DANG DEWA MALÜ DŽUNGWE NE
je bytostem zdrojem štěstí a pomoci

སྤྱན་རས་གཟིགས་དབང་བསན་འཛིན་རྒྱ་མཚོ་ཡི། །

ČENREZI WANG TENZIN GJATSHO JI
zosobnění Avalókitéšvary – Tenzin Gjaccho.

ཞབས་པད་སིད་མཐའི་བར་དུ་བརན་གྱུར་ཅིག།

ŽAP PE SI THE BAR DU TEN GJUR ČIK
Pevný budiž jeho život až do konce samsáry!

Milion manter pro dalajlámu

Téma dalajláma

1 komentář: „Modlitba za dalajlámův dlouhý život

Komentáře nejsou povoleny.