Modlitba za dalajlámův dlouhý život

6. července 2019 oslaví Jeho Svatost dalajláma 84. narozeniny. Nejen při takové příležitosti se recitují modlitby za jeho dlouhověkost. Pro jeho studenty je to například součást každodenní praxe.

Dalajláma je ztělesněnou manifestací buddhy soucitu, Avalókitéšvary. Ze síly soucitu se po staletí reinkarnuje v podobě tibetského politického a duchovního vůdce, ve prospěch všech, kteří jsou s ním nějak spojeni. Soucit součaného, 14. dalajlámy, pak sahá daleko za hranice sněžných hor a dotýká se srdcí lidí po celém světě. I my se můžeme přidat k modlitbám, do kterých se pohrouží jeho studenti a příznivci.

Právě tak vznikl v červenci tohoto roku počin Milion manter pro dalajlámu jako reakce na zprávy o zdravotním stavu Jeho Svatosti, které blíže popisuje článek ⇒

Funkce modliteb je založena na logickém principu příčiny a následku; přejeme-li si výsledek, musíme pracovat na vhodné příčině. Nejen konkrétní činy, ale i přání má svou energii s určitým směrem a cílem a odpovídajícím výsledkem. To, zda se nám osvícené bytosti ztělesní, záleží čistě na nás. Na naší karmě pak také je, zda tu přetrvají. Účelem modlitby tedy je vytvářet kolektivní přání, aby život Jeho Svatosti zůstal „pevný jako vítězný prapor“.

Tato populární, krátká verze modlitby za dlouhý život byla údajně složena již v 18. století pro 7. dalajlámu a běžně se zpívá melodií, kterou pro nás laskavě nahrála svým hlasem ct. Tenzin Palmo:

Podle tradice se každá mantra či modlitba recituje 3, 7, 21 či 108 krát.

 

Modlitba za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlámy

GANG RI RAWE KORWE ŠING KHAM SU

V nebeské říši tibetské, obemknuté věncem sněžných hor,

PHEN DANG DEWA MALÜ DŽUNGWE NE
je bytostem zdrojem štěstí a pomoci

ČENREZI WANG TENZIN GJATSHO JI
zosobnění Avalókitéšvary – Tenzin Gjaccho.

ŠAP PE SI THE BAR DU TEN GJUR ČIK
Chráněn budiž jeho život až do konce samsáry!

DL Avalokita

Text a překlad: Zuzana Čerňáková

Související:

Milion manter pro dalajlámu – hlavní stránka

Dalajláma na pokraji vyčerpání

Dalajláma: Meditace jako duchovní disciplína

Guru Rinpočhe – modlitby

Jadrná podstata Sedmi vět

3 komentáře: „Modlitba za dalajlámův dlouhý život

Komentáře nejsou povoleny.