Dalajláma na pokraji vyčerpání

Bystřejší z nás si možná na začátku letošního roku všimli a zároveň se vyděsili zprávou, že Jeho Svatost dalajláma hodlá radikálně snížit počet letošních návštěv.

Zpráva nás vyděsila proto, že Jeho Svatost doposud bez omezení každoročně podstupoval vysoce nabitý program, zahrnující návštěvy po indickém subkontinentu i daleko v zahraničí, zvláště pak v Evropě a USA. Přestože se však zpráva jasně vyjadřovala o radikálním rozhodnutí lidí kolem 83-letého dalajlámy o ukončení jeho namáhavého cestování vzhledem k jeho věku a odpovídajícímu zdravotnímu stavu, nakonec jsme byli svědky toho, že se jeho program začal postupně plnit.

Jeho Svatost cestuje na pozvání jedinců a organizací a málokdy má to srdce pozvání odmítnout. Cítí to jako svůj závazek a povinnost přijmout srdečná pozvání tam, kde jeho přítomnost a moudrost přinese lidem prospěch. Proto jsme nakonec letos měli možnost zúčastnit se jeho učení v Rize a další evropský program bude pokračovat na podzim.

Současné zprávy o jeho vyčerpání však přichází v souvislosti s jeho turné po himálájských oblastech, v jehož rámci si měl původně odpočinout a načerpat potřebné síly. Místní nadšenci mu však připravili náročný program, který nemohl odmítnout.

A proto Jeho Svatost opakovaně varuje před následky takových ústupků v posledních letech. Začátkem srpna se dokonce nechal slyšet, že nabitý program mu bude ukrajovat život, a to i přesto, že nedávno před tím prohlásil, že hodlá žít ještě 20 let. Jsou to hořkosladké zprávy a vypadá to, že záleží jen na nás, která strana mince padne.

Pro ty z nás, kteří považují Jeho Svatost za svého duchovního učitele, je nesmírně důležité, abychom ctili své závazky a praxe, které jsme od něho obdrželi. Jeho Svatost Penor Rinpočhe, který odešel před deseti lety ve věku 77 let, před smrtí zdůrazňoval, že je to právě karma studentů, která rozhoduje o délce života jejich učitele. A karma je něco, co můžeme ovlivnit.

Pokud vám záleží na tom, abychom zvláště v tomto období, kdy nám Jeho Svatost dalajláma dává určité jasné indície, udělali něco velkolepého nejen jako gesto, ale vytvořili opravdovou karmickou sílu, přidejte se k nám do akce Milion manter pro dalajlámu.

Tato akce vznikla jako reakce na současné zprávy o Jeho Svatosti. Dle slavné tibetské tradice spojujeme síly a mysli a modlíme se za dlouhý život Jeho Svatosti. Recitujeme mantry a vytváříme tak za něj oblaka pozitivní energie. Milion manter – hlavní stránka

Související

Tibeťané pořádají obřad za dalajlámův dlouhý život

Dalajláma v nemocnici

Milion manter pro dalajlámu

Modlitba za dalajlámův dlouhý život

Další čtení k tématu:

CNN

Lion’s Roar

Buddhist Door

Tibetan Review