Dalajláma v nemocnici

Tibetská exilová komunita a dalajlámovi příznivci měli v posledních týdnech vážné obavy o zdraví Jeho Svatosti v důsledku nabitého programu a cestování.

dalajlamanemocnice

„Vaše upřímné modlitby za mé uzdravení a dlouhý život rozhodně pomohly.“ Jeho Svatost opouští nemocnici v Novém Dillí 12. dubna 2019. Zdroj VOA Tibet

Modlitby mají smysl

Letošní rok je pro Jeho Svatost astrologicky rizikovým, a to je důvodem, proč tibetská exilová vláda vyhlásila 2019 za rok modlitby za Jeho Svatost. Životy svatých bytostí závisí na karmě ostatních bytostí, které jsou s nimi spojeny. Negativní myšlenky a mnohé další vlivy, jako třeba astrologické, jejich životní esenci škodí a naopak upřímná modlitba zaručuje jejich setrvání mezi námi. Miliony lidí po celém světě jsou v současné době spojeny intenzívní modlitbou za Jeho Svatost dalajlámu. Znamená to individuální recitace sádhan, manter a modliteb a masové uskutečňování obřadů. V Dharamsale se pravidelně pořádají obřady za dlouhý život (tenšug) za přítomnosti Jeho Svatosti.

V posledních dnech se v Dharamsale odehrál jeden z takový tenšug, tentokrát za účasti hlav všech škol tibetského buddhismu. Dalajlámu po obřadu ve snu navštívila osvícená ochránkyně Palden Lhamo a řekla mu, že bude žít do 110 let. On sám prý cítí, že bude žít dlouho. Velkou roli zde hrají právě tyto obřady za dlouhý život a modlitby, které se odehrávají po celém světě, včetně České republiky.

4skolytensug

Obřad za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlámy 16. května 2019 v Dharamsale za účasti hlav všech škol tibetského buddhismu a orákula Nečhung. dalailama.com

Jeho Svatost neopomine příležitost, aby nám důležitost našich modliteb nepřipomněla. Například při odchodu z nemocnice po nedávném ochoření, které otřáslo světem, nám kladla na srdce, že naše modlitby mají smysl.

Když mi nebylo dobře a skončil jsem v nemocnici, stovky tisíc, možná miliony lidí, kteří ve mě věří – Tibeťané v Tibetu a exilu a další lidé z různých koutů světa – se modlili za moje uzdravení. Chci vám všem poděkovat. Důvodem nemoci byla jakási chřipka, kterou jsem měl v Bódhgáji a které jsem se nemohl zbavit. Po důkladné kontrole, rentgenu a dalším vyšetření, se zde zjistilo, že je to nějaká plicní infekce. Když se na nemoc přišlo, dostal jsem náležitou léčbu a nyní se cítím skoro jako dřív. Jsem zcela zdráv. A tak můžete být všichni v klidu. Rád bych všem poděkoval za vaše upřímné obavy a modlitby za mne. Vaše zásluhy věnuji touto modlitbou:  „Abych se cvičil jako hrdinský Maňdžušrí, který zná skutečnost takovou, jaká je, a jako Samantabhadra, věnuji veškeré dobro přesně podle nich.“ Vaše upřímné modlitby za mé uzdravení a dlouhý život rozhodně pomohly. A proto děkuji vám všem.

Citát v původním znění s anglickými titulky zde:

Jedeme dál!

A proto pokračujme tedy v naší iniciativě. Věnujeme denně chvilku modlitbě za Jeho Svatost a recitujeme buddhistické mantry dle libosti. Počítáme je na růženci a součty zapisujeme. Na konci kalendářního měsíce se posílají do společného soudku. Aktuální číslo najdete zprava na této stránce.  Konečný součet nastřádaných manter společně se jmény účastníků už dostala Jeho Svatost k narozeninám. Budeme ale pokračovat dál.

Příští setkání při recitaci manter, již deváté, se bude konat v pondělí 17. června. Jedná se o nejdůležitější svátek v buddhistickém kalendáři a Tibet Open House při této příležitosti chystá celodenní program, jehož bude naše mantrování součástí.  Více informací bude k nalezení na webu Tibet Open Housezde.