Pozoruhodný příběh největší buddhistické sochy v Evropě

V červnu roku 2012 se odehrávalo učení Jeho Svatosti dalajlámy v Miláně. Při této příležitosti objevili náhodou dva mniši v suterénu domu jedné místní příznivkyně zapomenutou ohromnou sochu Čenreziga.

Osmimetrová socha Avalókitéšvary (tib. Čenrezig), Buddhy soucitnosti, je dnes k vidění v objektu buddhistického centra Instituto Lama Tzong Khapa v Itálii. Její cesta sem má velmi zajímavou historii:

Sochu vytvořil z polystyrenu známý filmový návrhář Dante Ferretti pro dnes již legendární film Kundun Martina Scorseseho, který se v roce 1996 natáčel v Maroku. Socha byla součástí rekvizit v dalajlámově paláci Potala, který byl pro film věrně vytvořen.

Detail sochy Čenreziga ze setu filmu Kundun o raném životě Jeho Svatosti 14. dalajlámy.  (zdroj)

V roce 1999 socha odcestovala na výstavu do italského Milána a posléze skončila, rozebrána na kusy, ve zdejším suterénu. Dva mniši z Institutu Lámy Congkhapy sochu po letech náhodou objevili. Beba Soppani, jež se sochy tehdy ujala, ji institutu věnovala.

Socha Čenreziga v desolátním stavu (zdroj)

Socha byla sice kulisa vyrobená z polystyrenu a nacházela se v zuboženém stavu, její hodnota však skvěla v tom, že byla věrnou kopií originálu. Zvláště linie jejího obličeje vynikaly krásou a soucitným výrazem. Jeho Svatost navíc prý sama nad jejím návrhem dohlížela, zvláště co se očí týče.

Sochař Alessio Pazzini ji tedy se svým týmem v institutu zrestaurovali pod vedením tibetského umělce Rinčhen Sangpa přesně dle ikonografických principů tibetského buddhismu. Sochu zevnitř vyztužili kovovou konstrukcí a její povrch uhladili sádrou, ozdobili a přetřeli pryskyřicí a dalšími materiály, aby odolala povětrnostním vlivům.

Socha čtyřrukého Čenreziga dnes sedí na betonovém podstavci ve tvaru lotosového květu v Institutu Lámy Congkhapy v Itálii. Je 8 metrů vysoká a má se za to, že se jedná o nejvyššší sochu svého druhu v Evropě.

 Čenrezig na svém místě v objektu Institutu Lámy Congkhapy v Itálii. (foto Tenzin Peljor)

Odkazy:

Článek

Facebookové stránky o restaurování sochy

Dokument o natáčení filmu Kundun

Web Institutu Lámy Congkhapy

Související:

Stúpa všesoucitnosti a jadeitový Buddha

Chvála Avalókitéšvarovi od 7. dalajlámy

Meditace s mantrou Avalókitéšvary OM MANI PADME HUM