Stúpa všesoucitnosti a jadeitový Buddha

V Austrálii se staví největší stúpa moderní doby, která bude domovem ohromné sochy Buddhy z jadeitu.

V roce 1980 věnovala rodina Australana Iana Greena  FPMT (Nadaci pro zachování mahájánové tradice) pozemek o rozloze 85 hektarů. Následující rok pozemek navštívil Láma Ješe, zakladatel FPMT, aby navrhl koncept pro výstavbu komplexu zahrnujícího buddhistické centrum, klášter pro 20 mnichů, ubytovny, knihovnu a dokonce i vesnici se základní školou. Projekt v současné době vstupuje do poslední fáze. Zbývá dokončit hlavní stavbu, impozantní 50-ti metrovou stúpu.

Inspirací pro stavbu Velké stúpy všesoucitnosti byl Láma Yeshe. Láma Zopa Rinpočhe po jeho smrti rozhodl použít jako předlohu 600 let starou stúpu Kumbum, která se nachází v tibetském městě Gjance. Stúpu pojmenovala a vysvětila v roce 2007 Jeho Svatost dalajláma, která prohlásila budovu za důležitou pro buddhismus a tibetskou kulturu.

Hotová stúpa se bude tyčit do výšky 50 metrů a stejně dlouhá je i každá ze čtyř stran, čímž se řadí mezi největší na světě. Stúpa je koncipovaná tak, aby vydržela alespoň tisíc let. Súpa je přístupná návštěvníkům. Zbývá dokončit dekorační práce.

Ian Green daroval pozemek a na výstavbu chrámu doposud spotřeboval 20 milionů dolarů, které pochází ze sponzorských darů a z příspěvků návštěvníků.

Vnitřek tvoří ohromný hlavní chrám, učebny, 80 ozdobných kaplí, knihovna a relikviář. Během téměř čtyřicetileté existence projektu se nasbíralo mnoho vzácných předmětů, včetně relikvií Buddhy a buddhistických světců. Hlavní chrám se pyšní ohromnou sochou Padmasambhavy, vysvěcenou Jeho Svatostí.

Jadeitový Buddha

Ian Green získal pro svůj projejt v roce 2003 18-ti tunový balvan vysoce kvalitního jadeitu z Kanady. Den po té měl Láma Zopa vizi, že se z kamene stane Buddha, který ozáří celý svět. Pět let trvalo sochu vytvořit. „Jadeitový Buddha pro světový mír“, jak ji pojmenoval, je největší sochou z kvalitního jadeitu na světě. Socha na turné po světě navštívila přes 100 měst a vidělo ji 10 milionů lidí. Brzy však nadobro dorazí na své právoplatné místo v čele hlavního chrámu Stúpy všesoucitnosti, kde ji zatím nahrazuje maketa.

Video představuje projekt návštěvníkům stúpy:

Odkazy:

Hlavní stránky projektu

Související:

Fotovýlet: Gjance