Zuzana Čerňáková
Logo Mantrajány – Buddhovy oči – pochází ze stúpy v tibetském Gjance (Gyantse, gjal-ce). Kumbum v klášteře Palčo (Palkor čöde) je největší stúpa (čorten) v Tibetu. Je významný svou zachovalostí – dodnes obsahuje asi 10 tisíc zachovalých fresek nepálského uměleckého stylu newar.
Bohužel se uvnitř klášterů nesmí fotit, a v tomto případě by to bez blesku ani nešlo. Nedá mi to; aspoň jednu tajnou fotku pro atmosféru.
Po vnějších ochozech lze vystoupat až nahoru, odkud je krásný výhled na Gjance a okolní horské vrcholky. Stúpa je symbolem Buddhovy mysli a stoupání do pater představuje duchovní cestu k buddhovství.
Stúpa je součástí kláštera školy sakja, Palkor Čöde, založeného v roce 1427. Žil zde i slavný učitel Buton Rinčendrub. Město bývalo obehnáno tříkilometrovou zdí. I přesto však bylo brutálně napadeno v minulém století hned dvakrát: Nejprve Britové (1903 – 1904) zmasakrovali stovky chabě vyzbrojených tibeťanů při tažení na Lhasu. A v roce 1959 byl pak klášter téměř úplně vypleněn a zdemolován během nechvalně známé čínské „kulturní revoluce“, podobně jako byly v té době ostatní tibetské kláštery. Naštěstí zde narozdíl od mnoha ostatních míst, která byla kompletně zničena, zůstala zachována nejdůležitější část kláštera – krásná stúpa Kumbum. Ačkoli o brutálním útoku čínských vojsk je informací pomálu, napadení Brity je věnováno celé muzeum v pevnosti na druhé straně města.
Dzong (pevnost) v Gjanse (1390) je jedna z nejzachovalejších tvrzí v Tibetu. Chrání od jihu vstup do údolí řeky Járlung Cangpo. Opevnění zde bylo již od 9. století a některé zdi se dochovávají ze začátku 13. století.
Gjance bylo před rokem 1959 třetím největším městem v Tibetu, po Lhase a Šigace, ležící na rozcestí tří pradávných obchodních cest. Dnes se dochovává stará čtvrť, kde, zdá se, žijí lidé původním způsobem. Ale těch krav mi bylo líto.
Pohled z dzongu do údolí řeky Járlung Cangpo. Je listopad a pole jsou připravená na zimu. Krávy v polích spásají zbytky slámy. Trosky části tvrze připomínají divokou historii.
Poslední pohled z polí na Gjance. Klášter obehnaný zčásti zdí je vlevo a dzong se pak hrdě tyčí nad městem na pravé straně.
Gjance jsem navštívila v listopadu 2006 v rámci třítýdenního cestování po jižním tibetu.
Další fotovýlet: nejstarší klášter v Tibetu – Samje
Děkuji, že jste se ke mně dnes na mém vzpomínkovém fotovýletu přidali.
Text a foto: Zuzana Čerňáková
Související téma cestování
2 komentáře: „Fotovýlet: Gjance“
Komentáře nejsou povoleny.