Fotovýlet: Gjance

Zuzana Čerňáková

oci kumbum

cropped-dscn1213

Logo Mantrajány – Buddhovy oči – pochází ze stúpy v tibetském Gjance (Gyantse, gjal-ce). Kumbum v klášteře Palčo (Palkor čöde) je největší stúpa (čorten) v Tibetu. Je významný svou zachovalostí – dodnes obsahuje asi 10 tisíc zachovalých fresek nepálského uměleckého stylu newar.

uvnitr stupy

Bohužel se uvnitř klášterů nesmí fotit, a v tomto případě by to bez blesku ani nešlo. Nedá mi to; aspoň jednu tajnou fotku pro atmosféru.

gjance stupa

kumbum

Po vnějších ochozech lze vystoupat až nahoru, odkud je krásný výhled na Gjance a okolní horské vrcholky. Stúpa je symbolem Buddhovy mysli a stoupání do pater představuje duchovní cestu k buddhovství.

gjance z dzongu

Stúpa je součástí kláštera školy sakja, Palkor Čöde, založeného v roce 1427. Žil zde i slavný učitel Buton Rinčendrub. Město bývalo obehnáno tříkilometrovou zdí. I přesto však bylo brutálně napadeno v minulém století hned dvakrát: Nejprve Britové (1903 – 1904) zmasakrovali stovky chabě vyzbrojených tibeťanů při tažení na Lhasu. A v roce 1959 byl pak klášter téměř úplně vypleněn a zdemolován během nechvalně známé čínské „kulturní revoluce“, podobně jako byly v té době ostatní tibetské kláštery. Naštěstí zde narozdíl od mnoha ostatních míst, která byla kompletně zničena, zůstala zachována nejdůležitější část kláštera – krásná stúpa Kumbum. Ačkoli o brutálním útoku čínských vojsk je informací pomálu, napadení Brity je věnováno celé muzeum v pevnosti na druhé straně města.

dzong1

Dzong (pevnost) v Gjanse (1390) je jedna z nejzachovalejších tvrzí v Tibetu. Chrání od jihu vstup do údolí řeky Járlung Cangpo. Opevnění zde bylo již od 9. století a některé zdi se dochovávají ze začátku 13. století.

ulice2

kravy gjance

prace v gjance.JPG

Gjance bylo před rokem 1959 třetím největším městem v Tibetu, po Lhase a Šigace, ležící na rozcestí tří pradávných obchodních cest. Dnes se dochovává stará čtvrť, kde, zdá se, žijí lidé původním způsobem. Ale těch krav mi bylo líto.

ruiny a udoli

Pohled z dzongu do údolí řeky Járlung Cangpo. Je listopad a pole jsou připravená na zimu. Krávy v polích spásají zbytky slámy. Trosky části tvrze připomínají divokou historii.

pohled na gjance.JPG

Poslední pohled z polí na Gjance. Klášter obehnaný zčásti zdí je vlevo a dzong se pak hrdě tyčí nad městem na pravé straně.

Zuzi v Gjance

Gjance jsem navštívila v listopadu 2006 v rámci třítýdenního cestování po jižním tibetu.

Další fotovýlet: nejstarší klášter v Tibetu – Samje

Děkuji, že jste se ke mně dnes na mém vzpomínkovém fotovýletu přidali.

Text a foto: Zuzana Čerňáková

gyantse mapa

Související  téma cestování

2 komentáře: „Fotovýlet: Gjance

Komentáře nejsou povoleny.