Dudžom Lingpa

Dudžom Lingpa (1835-1904) byl významným tertönem, jehož termy (nalezené poklady Guru Rinpočheho) vydají na 20 sbírek. Byl výjimečný v tom, že nikdy formálně nestudoval, nestal mnichem, ani se nepovažoval za přívržence určité ze škol tibetského buddhismu. Z těchto důvodů jeho součastníci na jeho učení hleděli s odstupem, avšak jen do té doby, dokud jeho studenti nezačali projevovat jasné známky výsledků praxe. Jeho díla, zvláště pak ta týkající se dzogčhenu, jsou vysoce ceněná zvláště školou ňjingma. Každý z jeho osmi synů byl rozeznán jako reinkarnace lámy a stal se mistrem. Reinkarnace Dudžom Lingpy, Dudžom Rinpočhe Džikdral Ješe Dordže (1904-1987) byl jedním z nejdůležitějších mistrů a učenců školy ňjingma moderní doby a postaral se o rozmach terem Dudžom Lingpy na západě.

Dudjom_Lingpa

༄༅། །དག་སྣང་ལས༔ ཡོན་ཆབ་འབུལ་བའི་ཚིག་རྐང་དངོས་གྲུབ་རྒྱ་མཚོ་བཞུགས་སོ༔

Z čisté vize – Obětování vody  o jedné sloce „Moře úspěchů“ 

napsal Dudžom Lingpa (1835-1904)

ཧཱུྂ༔ ཡན་ལག་བརྒྱད་ལྡན་བདུད་རྩིའི་རྫིང་བུ་འདི༔

hung, jenlak gjeden dütsi dzingbu dy

Hūṃ! Tento nektar o osmi kvalitách čisté vody

བཅོམ་ལྡན་འཁོར་དང་བཅས་ལ་འབུལ་བར་བགྱི༔

čomden khor dang če la bulwar gji

nabízím nyní všem buddhům a jejich družinám.

བཞེས་ནས་བདག་དང་སེམས་ཅན་ཐམས་ཅད་ཀྱི༔

že ne dak dang semčen thamče kji

Přijměte jej a nechť já a všechny cítící bytosti

ཚོགས་རྫོགས་སྒྲིབ་དག་འཁོར་བ་དོང་སྤྲུགས་ཤོག༔

tshok dzok drib dak khorwa dongtruk šok

nasbírají zásluhy, očistí zastření a vyprázdní samsáru až do dna.

ཨོཾ་སརྦ་ཏ་ཐཱ་ག་ཏ་ས་པ་རི་ཝཱ་ར་ཨརྒྷཾ་པྲ་ཏིཙྪ་པུ་ཛ་མེ་གྷ་ས་མུ་དྲ་སྥ་ར་ཎ་ས་མ་ཡ་ཨ་ཧཱུྂ༔

om sarva tathágata saparivára argham pratitsa puja megha samudra sapharana samaja a hung

ནུབ་གཅིག་གི་རྨི་ལམ་ན་མཁའ་འགྲོ་མ་སུ་ཁ་སདྡྷིི་ཡིན་ཟེར་བའི་བུད་མེད་དཀར་མོ་ཞིག་གིས་ཡོན་ཆབ་འབུལ་ཚིག་འགྲོ་དོན་སྨོན་ལམ་དང་བཅས་ཚང་ཟེར་བའི་འཁྲུལ་སྣང་ཤར་བ་སྤྲང་བདུད་འཇོམས་རྡོ་རྗེས་བླ་མ་ཚུལ་ཁྲིམས་རྡོ་རྗེའི་ངོར་བྲིས་པས་ཡི་གེའི་མཐུན་རྐྱེན་ཕུན་ཚོགས་བཀྲ་ཤིས་སོ། །དགེའོ།།

Jedné noci (jsem já) podřadný Dudžom Dordže prožil blud, ve kterém se zjevila žena bílé barvy a pravila, že je dákiní Sukhásiddhí. Pronesla tato slova a pak řekla: „Tato sloka obětování vody a přání ve prospěch všech bytostí jsou dokončeny“.  Lama Tshultrim Dordže požádal, aby to bylo sepsáno, k čemuž přispěl Phutshok Taši. Nechť jest ctnostné!

Zdroj

Antigyalpo amulet

Tento talisman z termy Dudžom Lingpy působí proti napadení duchem druhu gjalpo. Je důležitou ochranou proti tomuto nebezpečnému druhu negativity zvláště v dnešní době. Můžete si ho dát doma nad dveře nebo k oknu, jako to dělají tibeťané, nebo jej lze nosit při sobě, jak mi potvrdil Láma Tshultrim Palyul.

Související: 

Terma –  skryté poklady Guru Rinpočheho

Čtyři školy