Avalókitéšvara – zosobnění soucitnosti

VIDEO s českými titulky

V krátkém klipu z úvodu obřadu iniciace do praxe Avalókitéšvary (tib. Čenreziga) vysvětluje Jeho Svatost dalajláma princip božstva jako zosobnění soucitnosti. Představuje v krátkosti nejprve, jak trénovat mysl, abychom byli na iniciaci připraveni, a vysvětluje dále význam této praxe, která je po východní Asii rozšířená.

Celý záznam v angličtině zde

Jako bezpochyby jedno z nejpopulárnějších božstev je Čenrezig patronem Tibetu a sám dalajláma je jeho ztělesněním. Jeho mantra je OM MANI PEME HUM

mani mantra

Avalókitéšvara – význam

Avalókitéšvara znamená „pán jenž se soucitem shlíží na svět“. V konečném smyslu je Avalókitéšvara mysl velesoucitnosti všech buddhů, a z toho vychází jeho přízvisko – Velesoucitný. Různé druhy forem, ve kterých se tato osvícená soucitná mysl manifestuje, se též nazývají Avalókitéšvara: meditační božstva různých tanter (jako například Avalókitéšvara s jedenácti tvářemi a tisíci pažemi této tantrické praxe), buddhové (jako například Avalókitéšvara ve své čisté zemi), bódhisattvové (jako například žák Buddhy Šákjamuniho zvaný Avalókitéšvara) a také lidské bytosti, které můžeme vidět (jako je linie dalajlámů v Tibetu).

Záznamy celého třídenního učení ke shlédnutí v angličtině zde

Související: Sláva Avalókitéšvarovi, ochránci Země sněhu

Dalajláma: Meditace jako duchovní disciplína

Osm veršů výcviku mysli

Modlitba za dalajlámův dlouhý život