Saga daua düčhen (tib.: ས་ག་ཟླ་བ་དུས་ཆེན་, pali: Vesākha, sanskrt: Vaiśākha, dále také Vesak, Buddha purnima a Den Buddhy) je jedním ze čtyř nejdůležitějších svátků v buddhistickém kalendáři. V tibetském kalendáři spadá na 15. den 4. lunárního měsíce. Svátek připomíná Buddhovo osvícení v Bódhgáji a parinirvánu v Kušinagaru. 7. den se také připomíná Buddhovo narození.
Celý 4. měsíc se nazývá Saga Daua a jeho první 2 týdny je tzv. bumgjur daua – obdobím, kdy se mnohanásobně umocňují důsledky pozitivních i negativních činů. Tibeťané a praktikující buddhisté se proto oddávají intenzivnější praxi a morální čistotě:
- Poutníci navštěvují poutní místa a kláštery, kde se uklánějí, zanechávají příspěvky a obcházejí posvátná místa a chrámy
- kupují zvířata jako ryby a ptáky určené ke spotřebě a vypouští je na svobodu
- přispívají mnichům při recitacích posvátných textů a sami recitují mantry
- nikdo nejí maso
- přispívají chudým a nemocným
- po dlouhém dni na pouti se oddávají piknikům
- v některých klášterech probíhá ňjungne – postní ústraní
Slavnou je například oslava v Lhase a pouť k posvátné hoře Kailas v jihozápadním Tibetu, kterou poutníci tradičně obejdou za tři dny. (Podívat se na Fotovýlet na Kailas můžete zde)
Poblíž klášterů tibeťané v etnických oblastech i v exilu udržují tradice obřích plátěných obrazů (thangka), jako na titulním obrázku, který je z kláštera Namdroling v Indii (zdroj: palyul.org)
Související článek Saga Dawa a “Chvála činů Buddhy”