Je tetování a oblečení s Buddhou dobrý nápad?

Tetování je trend dnešní doby a pokud se na něj chystáte, tady je pár rad, které je dobré zvážit.

Výběr z rad Lámy Zopy Rinpočheho o tetování a nošení posvátných vyobrazení na obyčejných předmětech

Pokud nosíme obrázek Buddhy a nechováme se k němu s patřičnou úctou, je nebezpečí, že si vytvoříme negativní karmu. Takže je lepší se vyvarovat tetování či nošení manter nebo posvátných podobizen buddhů a božstev na tričkách, protože si na ně leháme, chodíme s nimi na záchod, pereme je se špinavým spodním prádlem a nemyslíme na ně jako obrazy představující Buddhu.

Jde o to, že je tu spojitost mezi karmou a Dharmou. Předměty Dharmy mají moc. To se vztahuje také na podobiznu Lámy. Lámův obličej nemůžeme povalovat všude, jako nějakou obyčejnou věc.

Loga, která nepředstavují úplně Dharmu, jsou v pořádku, ale pokud má centrum v logu vadžru – tantrickou pomůcku, tak ta se například považuje za posvátný předmět.

Pokud se k němu budete chovat s úctou, nebudete na něj lehat či prát s ostatními věcmi, je to v pořádku. Toto se vztahuje také na slovo „Buddha“, protože pak tričko musíme považovat za svatého Buddhu. I k Lámovu podpisu se musíme chovat s úctou.

Úryvky z Dharmy jsou v pořádku, protože vzbuzují myšlenku na Dharmu. Úryvky mohou inspirovat okolí, ale posvátné obrázky bychom nosit neměli, protože karma ze zneuctění se dokáže vytvořit velmi lehce a my nepotřebujeme, abychom si zbytečně vytvářeli těžkou karmu. Můžeme si nosit obrázky, které nejsou z náboženství, jako lotos nebo smajlíky apod.

Je velký rozdíl mezi tričkem a Dharma materiály. Materiály k Dharmě jako jsou reklamní plakáty a letáky mohou bez problému mít posvátné obrázky, protože jejich účelem je reklama na učení. Navíc jsou většinou na vyvýšeném místě a ne na záchodě nebo na zemi.

Pokud chceme něco nosit, tak klobouk či čepice s mantrou je například dobrý způsob, jak nastřádat zásluhy, protože nosíme-li mantry nad hlavou, vyjadřujeme jim úctu. Takže když budeme takovou čapku považovat za posvátný předmět, bude přinášet prospěch nám i kolemjdoucím, dokonce i hmyzu, který kolem prolétne. Podobně tak vystavování manter na veřejných místech.

Pozn. red.: S případnými otázkami je dobré se obrátit na kvalifikovaného mistra.

Zdroje:

Všechny rady k nošení

Mantry a posvátné předměty na tričku

Tetování s mantrou

Tetování s božstvy

Mantry na klobouku

Mantry na očích