Buddha: lama v boji proti covidu

Alpaka, kterou vědě daroval Dzongsar Khyentse Rinpočhe, slouží k vývinu léku na covid-19.

Na Jihochilské universitě žijí čtyři veselé a užitečné lamy alpaky se zajímavým životním příběhem.

„Jsem alpaka bojující proti covid-19“, představuje se na svém instagramovém účtu čilská lama alpaka jménem Buddha.

„Chtěl bych vám vyprávět, jak jsem přišel ke jménu Buddha“, pokračuje lama v jednom z příspěvků.

Buddha, chilská alpaka (Instagram alpaca_buddha)

„V lednu 2019 navštívil stát Chile během svého jihoamerického turné Khyentse Norbu, učitel filozofie mezi buddhisty známý jako Dzongsar Khyentse Rinpočhe. V Santiagu se setkal s vědcem z výzkumu léčby na parkinsonovu chorobu za pomoci lam. Rinpočhe posléze daroval značnou sumu peněz na nákup mě, Buddhy, a mých kamarádů jménem Tara, Dilgo a Pedro. Tak jsem se ocitl na universitě Universidad Austral de Chile, kde nás vědci s nadšením a láskou přivítali v našem novém domově, který nám vlastníma rukama postavili. Všichni jsme měli pocit, že se blíží něco velkého. Najednou propukla koronavirová pandemie a všichni jsme svorně začali bojovat proti covidu 19. A vtom jsem se proslavil!“

Vědci vysvětlují, že o lamy je láskyplně postaráno a výzkumem nijak netrpí. Ten spočívá v tom, že zvíře jednou ročně obdrží vakcinaci části viru a jejich krev se následně analyzuje. Jedna z nich, alpaka jménem Buddha, si vytvořila tzv. nanoprotilátky, které dokáží neutralizovat několik variant onemocnění covid-19, včetně omicronu. Tyto nanoprotilátky lze pak v laboratoři jednoduše množit. Lamy, velbloudi a žraloci jsou jediní živočichové, kteří dokážou takové nanoprotilátky tvořit. Další kroky vývoje znamenají upravit nanoprotilátky z alpaky tak, aby je lidským imunitním systémem přijal, k čemuž bude muset statní universita získat financování.

Nanoprotilátky získané z krve lam by mohly ve formě inhalátoru, ústního nebo nosního spreje v ranném stádiu nemoci covid-19 zamezit množení viru v horních cestách dýchacích.

Buddha a jeho lamí přátelé pomohli vědcům vytvořit nanoprotilátky nejen proti covidu, ale i několika dalším virovým onemocněním.

Více informací o Buddhovi a výzkumu nanoprotilátek naleznete na jeho IG a v tomto videu od 20. minuty (anglicky).

Nahrávky všech Rinpočheho učení z jihoamerického turné jsou k dispozici zde.