Deníky z Namdrolingu

„Co hodláš dělat, až odpromuješ?“, zeptal se Sonam.

„Nevím, ale láká mě jet na zkušenou do Indie, učit angličtinu.“

„Tak proč nepřijedeš k nám?“

Zuzi and Zangdog Palri

Rozhodnout se netrvalo dlouho a do půl roku jsem stála před ohromnou zdobenou branou kláštera, který se měl na necelé dva roky stát mým jediným domovem.

Začalo to koncem roku 2006, kdy mi cesta po Himalájích odzákladu změnila život. Velmi rychle jsem prošla základním buddhistickým výcvikem a přátelství s profesorem klášterní university Loponem Sonamem Tsewangem mě přivedlo až k rozhodnutí učit angličtinu jeho kolegy v Namdrolingu.

Ten půlrok od března do listopadu 2008 byl ve znamení dřiny. Snažila jsem se vydělat a ušetřit co nejvíce peněz na dobročinný roční pobyt v Indii, kdy budu naprosto bez příjmu, a při tom jsem dodělávala diplomku. V říjnu jsem dělala zkoušky, prodala auto a spakovala svůj desetiletý život v Anglii. Nevěděla jsem, co bude po Namdrolingu a připravená jsem byla na cokoli. Ale poslední, co by mě napadlo, že skončím po 14 letech v cizině zase v Praze.

Roční pobyt v Indii se nakonec ještě o 9 měsíců protáhl. Celou dobu jsem si psala deníky. Pomáhaly mi zpracovat návaly informací a duchovních zážitků. Pro celkem nezkušeného novice v buddhismu bylo dvouleté období intenzivního noření se do kultury a buddhistické praxe jako jízda na řetězáku. S návratem do Prahy v roce 2010 mě postihl jakýsi šok, který trval několik let. Až když se mi nedávno přestala točit hlava, jsem byla schopná vytáhnout z krabice zaprášený svazek deníků.

A tím nastala další fáze – čas zpracovávání informací z deníků. S odstupem času a po letech víceméně stabilní praxe se nabízí možnost prožít hluboké zážitky znovu, na jiné úrovni a s novým pohledem.

Rozhodla jsem se deníky přepsat v jejich „raw“ podobě (psané kurzívou) a budu k nim přidávat komentáře, kde bude potřeba pro čtenáře věci trochu vysvětlit či dodat vzpomínku, která se k nim váže. Deníky jsou v angličtině. Záznamy budu postupně přidávat, takže pokud chcete být informováni, lajkujte facebookové stránky Deníky z Namdrolingu.

Deníky začínají praktickými informacemi a povrchními dojmy a časem přecházejí v hlubší zážitky a dojmy ze studia, učení mých učitelů a meditační praxe.

Souhrn obsahu deníků

 • popis ročního cyklu života a praxe v tibetském klášteře
 • příběhy ze života tibetských mnichů
 • jak jsem se těšila úctě jako učitelka a jazyková podpora
 • jak jsem se stala přirozenou součástí jedné ohromné rodiny, jako jediná žena mezi 3000 mnichy
 • setkání s Penor rinpočhem a jak probíhala smrt světce, které jsem byla svědkem
 • setkání s dalajlámou, učení a zplnomocnění v klášteře Sera v Indii
 • setkání se Sakja Trizinem
 • přátelství, cestování a učení se s Dolpo Tulku rinpočhem
 • účast na měsíčním předávání kompletních zplnomočnění Nyingma Kama Wang Jangthang rinpočhem v Bodhgáji 2010
 • ústraní ngondro tradice Namčhö – jak jsem dělala tradiční způsobem přípravná cvičení (poklony, mandala, vadžrasatva a guru jóga)
 • ústraní tsalung tradice Namčhö – jak jsem se účastnila předávání učení a praxí tibetské jógy společně s komunitou mnišek
 • cestování a poutě – Bódhgaja, Rádžgír, Bhetapur, Káthmandú, Tibet
 • jak jsem se bezděky proslavila jako ošetřovatelka zraněných a opuštěných zvířat

Blog: Zajímavé postřehy a učení mistrů a vlastní zkušenosti

Zuzana Čerňáková

Odkazy:

Deníky z Namdrolingu

Deníky z Namdrolingu na Facebooku

Související:

Naslouchat tichu

Aktuálně: Blog Deniky z Namdrolingu v češtině je v současné době pozastaven ve prospěch blogu v angličtině.

3 komentáře: „Deníky z Namdrolingu

Komentáře nejsou povoleny.