Nový ročník tibetské jógy v Čechách

Dolpo Tulku Rinpočhe vede již pátým rokem skupinku českých studentů cyklem nauk NAMČHÖ TSALUNG a uvažuje o otevření nového ročníku v roce 2018. Namčhö, jíž je tento soubor cvičení – zvaných trulkhor – součástí, je terma objevená myslí tertöna Mingyur Dordžeho (1645-1667), který je považován za reinkarnaci Padmasambhavova žáka Shubu Palsenga. Tento poklad školy Ňingma je opatrován linií Palyul s centrem v klášterech Palyul v Tibetu a Namdroling v Indii. Dolpo Tulku obdržel nauky Namčho v Namdrolingu od svého kořenového mistra, zakladatele a opata kláštera a hlavy školy Ňingma do jeho smrti v roce 2009, Jeho Svatosti Pema Norbu (Penor) Rinpočheho a působil tam poté jako vedoucí učitel při trulkhorových cvičení. V současné době existují v Evropě dvě skupiny pod vedením Dolpo Tulku Rinpočheho – jedna v Německu a druhá v Čechách, které zakončí pětiletý výcvik v prosinci tohoto roku.

DT2012

Dolpo Tulku při první návštěvě Čech v roce 2012

Cyklus probíhá přibližně ve třech či čtyřech na sebe navazujících fázích: začíná sestavami jógických cvičení, které redukují napětí a stres, pracují s dechem, obnovují fyzickou i duševní rovnováhu. Nejsou příliš náročné, ale jsou velmi efektivní – Dolpo Tulku tato cvičení poskládal tak, aby postupně připravily, uvolnily a zpevnily tělo a mysl pro nadcházející tsalung trulkhor, kde se nakonec zúročí téměř každý jejich pohyb a v němž se intenzivně soustředíme na práci s jemnými drahami v těle. Mentální techniky se dále kombinují s vadžrajánovými praxemi atp.

Namdroling2008

Chrám Zangdog Palri v srdci kláštera Namdroling v Indii

Učení Dolpo Tulku vychází z monastického systému, který se naučil, a je upraveno s ohledem na podmínky a časové možnosti západního člověka. Dolpo Tulku není učitelem, který hodlá udělovat v Evropě mnoho různých iniciací; chce se soustředit hlavně na předávání nauk tsalung a tummo. Tyto nauky vyžadují aktivní zapojení studenta – spojení mentální praxe s fyzickým úsilím je chápáno za velmi účinnou cestu k realizaci.

Kurzy jsou vedeny v tibetštině a v angličtině s překladem do češtiny. Zájemci se mohou hlásit do konce roku 2017 na email: vajra14@seznam.cz, případně na telefonním čísle 777 553 472. O dalším vývoji budou všichni informováni na začátku roku 2018.

Zdroj: Ladislav Puršl. Děkujeme!

1 komentář: „Nový ročník tibetské jógy v Čechách

Komentáře nejsou povoleny.